Polonya Cumhurbaşkanı’ndan ertesi gün hapı tasarısına veto, koalisyondan tepki

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, kadınların ertesi gün hapına erişiminin kolaylaşmasını öngören kanun teklifini veto etti. Veto kararı, ülkedeki sol görüşlü ve liberal siyasetçiler ile kadın hakları savunucuları arasında tepki yarattı.

Polonya, 2023 yılında yapılan seçimler öncesinde sekiz yıl boyunca kürtaj karşıtı, sağ popülist Hukuk ve Adalet (PiS) partisinin liderliğindeki çoğunluk hükümetlerince yönetilmişti. PiS son seçimi kaybederken, Aralık 2023’te Avrupa Konseyi’nin eski başkanlarından Donald Tusk’ın başbakanlığında Avrupa Birliği (AB) yanlısı yeni koalisyon hükümeti göreve başladı. 2015 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçiminde PiS’in adayı olan Andrzej Duda, daha sonra 2020’deki seçimde de yine PiS’in resmi desteğini almıştı.

‘CUMHURBAŞKANI, BÖYLE HUKUKİ ÇÖZÜMLERİ KABUL EDEMEZ’

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Polonya, 27 üyeli AB’de kadınların ‘acil durum doğum kontrol hapı’ olarak da bilinen ertesi gün haplarını satın alabilmeleri için reçete ibraz etmesi gereken iki ülkeden biri. Cumhurbaşkanına sunulan kanun teklifi de 15 yaş ve üzeri kişilerin reçete olmadan bu hapları satın alabilmesinin önünü açacaktı. Böylelikle, PiS’in 2017 yılında bu haplara getirdiği kısıtlama da ortadan kalkacaktı.

Cumhurbaşkanı Duda’nın ofisinden veto kararına ilişkin yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanı, 18 yaşın altındaki çocukların, tıbbi denetim olmadan ve ebeveynlerin rol ve sorumluluğunu baypas ederek doğum kontrolü için kullanılan tıbbi ürünleri satın almasını sağlayan hukuki çözümleri kabul edemez” ifadelerine yer verildi. Ofis, hapın ‘yetişkin kadınlara’ reçetesiz satılmasına ise açık olduğunu söyledi.

‘GALİP GELDİLER, AMA SADECE BİR ANLIĞINA…’

Başbakan Donald Tusk’ın liderliğindeki koalisyon hükümetinin ortaklarından Yeni Sol milletvekilleri, Duda’nın veto kararını tepkiyle karşıladı. Milletvekili Joanna Scheuring-Wielgus, sosyal medya platformu X (eski adıyla Twitter) hesabından yaptığı paylaşımda, “Batıl inançlar ve muhafazakar ideoloji bilim ve kadın haklarına galebe çaldı. Ama yalnızca bir anlığına… Sol olarak biz diğer her şeyle birlikte Polonyalılara ertesi gün hapı sözü verdik. Sözümüzü her türlü yerine getireceğiz” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Izabela Leszczyna, Duda’nın tasarıyı veto etmesi halinde hükümetin ertesi gün haplarını satarken eczacılar tarafından reçete yazılmasına izin vereceğini söylemişti. Mevcut durumda, kadınların bunun için doktor randevusu alması gerekiyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x