Dünyaca Ünlü Türk Şirketi Avrupalılara Satılıyor!

Türkiye’de kurulan ve Batı ülkelerine satılan şirketlerin sayısı son yıllarda günden güne artmaya devam ediyor.

Küresel ölçekli dev şirketler, Türkiye pazarını ucuz görmeye devam ederek, burada kurulan şirketleri erkenden kendi bünyelerine katma arayışına devam ederken, son satın alma haberi Danimarka’nın nakliye devi DFDS’den geldi.

Paylaşılan haberlere göre DFDS, Türkiye’de lojistik sektörünün liderleri arasında yer alan Ekol Lojistik’in uluslararası taşımacılık ağını satın almak için anlaşmaya vardı.

277 MİLYON DOLAR ÖDENECEK

İki taraf arasında satın alım işlemine yönelik ön protokol imzalandığı belirtilirken, iki ülkenin resmi kurumlarından onay alınarak ilerleyen aylarca 277 milyon dolar karşılığında satış işleminin nihayete erdirileceği düşünülüyor.

Ekonomim’de yer alan paylaşıma göre, konuya ilişkin açıklamalarda bulunan DFDS CEO’su Torben Carlsen, “Tedarik zincirlerini son pazarlara yaklaştırması nedeniyle Türkiye’nin Avrupa için bir üretim merkezi olarak rolü gelecekte daha da güçlenecek” ifadelerini kullandı.

İKİ ŞİRKETİN GÜÇLERİ BİRLEŞTİRİLECEK

​​​​​​​DFDS’nin geniş feribot ağı ile Ekol Lojistik’in karayolu taşımacılığı deneyiminin bir araya gelmesi, Türkiye ile Avrupa arasındaki lojistik akışını daha fazla kolaylaştırması bekleniyor. Akdeniz’e Karayolu Erişiminin Sağlanması: DFDS, römorklardaki malları feribot, karayolu ve demiryolu ile taşıma stratejisini bu satın alma ile genişletiyor. Bu sayede Akdeniz’e karayolu bağlantısı da sağlanmış oluyor.

REKABET KURUMU ONAYLADI SÖZ AVRUPA BİRLİĞİ’NDE

2022 yılında satış pazarlıklarına başlayan taraflar arasındaki görüşmeler, Rekabet Kurumu tarafından onaylandı. Ancak satışın tamamlanması için DFDS’ye gerekli yetkinin Avrupa Birliği tarafından verilmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x